Kniha Hory a sníh pred vydaním
Knižná publikácia o skialpinizme a zimnom pohybe v horách s názvom Hory a sníh, autorov Jan Pala, Iva Filová a kolektív, je už na svete. Kniha vyšla koncom marca ako 2 zväzok českej edície Horolezecká abeceda v nakladateľstve Epocha. Kniha bude distribuovaná do knižných obchodov v ČR a SR i do športových predajní. Viac podrobnosti v članku tu: http://www.lezec.cz/clanek.php?key=8544
Titulná strana knihy Hory a sníh
.
Oficálna anotácia knihy
Súhrnná publikácia zameraná na pohyb v zimných horách. Všeobecný úvod zahrňuje motiváciu pre pohyb v zimných horách a stručne charakterizuje jednotlivé zimné disciplíny od najrozšírenejšieho skialpinizmu cez menej rozšírené disciplíny ako splitboard, snežnice a telemarkové lyžovanie. Nosné kapitoly knihy sa ďalej podrobnejšie venujú metodike pohybu v horách, najmä s prihliadnutím na praktické skúsenosti a to od základov určených začiatočníkom až po pokročilejšie techniky. Pozornosť je venovaná aj takým témam, ako je plánovanie túry, lavínová prevencia a kontrola, či špecifické aspekty pohybu žien v zimných horách. Kniha je určená všetkým od začiatočníkov po pokročilých, jej súčasťou je taktiež použitá i doporučená literatúra ako i internetové zdroje pre pohyb v európskych a mimoeurópskych horách.
ISBN: 978–80–87027–95–0 EAN: 9788087027950
Autorský kolektív
Jan Pala (1973, ČHS, SSA, OEAV, 155. HO Vsetín) – skialpinista, na lyžiach jazdí od 3 rokov, v roku 1995 prešiel na skialpinizmus a čiastočne sa venoval aj snowboardingu a telemarkovému lyžovaniu. Po začiatkoch v slovenských horách sa zameral na strednú Áziu a všeobecne krajiny bývalého SSSR, kedy napríklad v Kyrgyzstane bol s lyžami štyrikrát. Je autorom niekoľkých českých prvozjazdov z kamčatských sopiek a z Damavándu (5671 m) v Íráne. Organizuje a vedie skialpinistické výlety v Európe a Ázii, posledným bol na jar 2008 skialpinistický výlet do Španielska a Andorry.
Iva Filová (1973, SSA, OEAV, HK Jasná) – slovenská skialpinistka, lyžuje od 3 rokov. V roku 1990 začala alpinistické aktivity najskôr speleológiou a v roku 1992 k tomu pridala horolezectvo a skialpinizmus. Zamerala sa na horolezecké a skialpinistické túry v Tatrách a Alpách a v rokoch 2003–2006 sa venovala najmä extrémnemu skialpinizmu. Urobila ženský prvozjazd Pallaviciniho kuloáru v severnej stene Grossglockneru. V zime 2006 prekonala traumu po lavínovej nehode a po takmer dvojročnej rekonvalescencii sa v sezóne 2008 vrátila na hory zjazdmi ako Canale Holzer a Sassongher v Dolomitoch.
Tomáš Nováček (1986, SSA, OEAV) – snowboardista, lyžuje od dectva, cca 2 rokov. Najprv na bežkách, neskôr na zjazdových lyžiach. V roku 1999 prešiel z lyží na snowboard.
Jan Redl (1972, OEAV) – snowboardista, pôvodne lyžiar v strediskách, ktorý neskôr prešiel na snowboard a skialpinizmus. Znechutený nosením snowboardu na chrbte prešiel od sezóny 2004–2005 na splitboard.
Klára Kočarová-Pechová (1972, ČHS, HO SSK Vítkovice) – skialpinistka, lezkyňa a univerzálna športovkyňa. Spoločne s manželom používali skialpinistické lyže pri výstupe na Denali a Aconcaguu.
Petr Šilhan (1972, OEAV) – skialpinista, pôvodom lyžiar v zimných strediskách. Venuje sa skialpinizmu, ktorý chápe ako pokročilé štádium zjazdového lyžiara. Z Krkonôš, ktoré skialpinizmu neprajú, unikol do hôr prevažne rakúskych. Venuje sa pohodovému skitouringu.
Petra Zárubová (1977) – lyžuje od troch rokov (prvozjazd zasneženej hromady uhlia na takzvaných „kluzkách s medvídkem“), už v dectve zavrhla zjazdovky a venuje sa telemarkovému lyžovaniu.
Predbežný obsah
0. Úvod, historie a technika pohybu v zimních horách
1. Příprava na túru a lavinová problematika
2. Skialpinismus
2.1 Výstroj a výzbroj
2.2 Techniky výstupu
2.3 Techniky sjezdu
2.4 Skialpinismus – Doplňky, různé, tipy a triky
3. Telemark
3.1 Historie, výstroj a motivace
3.2 Techniky sjezdu
3.3 Tipy a triky
4. Sněžnice se snowboardem na batohu
4.1 Historie, výstroj a výzbroj – jen sněžnice
4.2 Pohyb na sněžnicích
4.3 Tipy a triky
5. Splitboard a triboard
5.1 Výstroj a výzbroj, domácí výroba vlastního
5.2 Techniky výstupu
5.3 Techniky sjezdu
5.4 Tipy a triky
6. Orientace, nadstavba pohybu v zimním terénu, doplňky
6.1 Orientace v zimním terénu
6.2 Chata, stan, bivak – přespávání v zimních horách
6.3 Plánování výletu do odlehlých vysokých hor
6.4 Fotografování v zimních horách
6.5 Ženy v zimních horách
6.6 Ochrana přírody z hlediska pohybu v zimních horách
7. Závěr
8. Použitá a doporučená literatura